Voľný čas doma s deťmi sa dá využiť naozaj rôzne. Nie som zástanca nekontrolovaného ťukania do tabletov a ovládača na televízor. Samozrejme, že sa občas uchýlime aj k tejto forme zábavy, no v poslednom čase sa nám stalo niečo úžasné.
Celá rodina, teda my rodičia a deti vo veku 8 a 11 rokov (a trénujeme aj babku) sme úplne prepadli klasickej forme zábavy – mastíme o stošesť spoločenské hry.

Všetko to vlastne začalo nevinne kartami, partiou žolíka. Karty sú asi hneď po “Človeče nezlob se” druhá najviac známa a obľúbená rodinná hra.
My sme sa od kariet teraz ale posunuli o niekoľko levelov vyššie. Povedala by som, že až priam do čisto dospeláckeho oddelenia spoločenských hier. Objavili sme hry Zeměplocha a Zeměplocha Čarodějky inšpirované poviedkami od známeho autora kníh plných fantázie Terryho Pratchetta.

zemeplocha1

zemeplocha2

Tieto dve spoločenské hry sú oficiálne určené pre deti približne od 10 rokov. Záleží však od individuálnych schopností detí, z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že už aj 8 ročné deti by hrám porozumeli. Hry sú náročné na čas a na detskú pozornosť, pretože jedna partia vám môže trvať aj 60-90 minút.

Zeměplocha aj Zeměplocha Čarodějky by som zjednodušene opísala ako srategické hry. V hre Zeměplocha je každá partia iná a to je na tom to najlepšie. Záleží od vylosovanej osobnosti, ktorú hráte (pre ostatných je tajná) a musíte splniť konkrétnu úlohu osobnosti. Pritom však treba odhadnúť aj úlohu protihráčov, zároveň ale podnikáte len kroky, ktoré vám dovoľujú karty na ruke. Počas hry sa vyskytnú aj rôzne nepredvídané udalosti a čoskoro zistíte, že ak máte bystrých protihráčov, splniť úlohu nie je vôbec ľahké.

zemeplocha6 zemeplocha3

V hre Zeměplocha Čarodějky sme ešte len na začiatku, zatiaľ sa snažíme zoznániť sa s pravidlami (a že ich je naozaj mnoho). V tejto hre sa ocitáte v úlohách mladých čarodejníc, ktoré musia pomocou kúziel zvládnuť rôzne problémy. Navyše hru môžete hrať v rôznych módoch: súťaživo – každý bude chcieť byť lepší ako ostatní, kooperatívne – výzvam hry budete čeliť spoločne a hra dokonca obsahuje aj sólový mód, teda hru pre jedného hráča. Úžasné, že?

Hry objednávajte online napríklad tu.

fotky: LeMini.sk