Ochlaďte si svoju domácnosť

Prehnané vykurovanie našej domácnosti vedie k vysokým účtom za energie, vplýva negatívne na imunitu, spôsobuje dýchacie problémy a spomaľuje náš mozog. Preto by sme to s vysokou teplotou nemali preháňať.
 
 těplota

  • Ideálna teplota v našom dobe, by sa mala pohybovať medzi sedemnástimi až dvadsiatimi stupňami Celzia.
  • Počas noci, môžeme kúrenie nastaviť až na teplotu okolo pätnástich stupňov.
  • Ak obľubujete skôr teplejší priestor, použite deku a poriadne sa oblečte.

 termostat

Najmä v panelových domoch sú ľudia zvyknutí na vyslovenú horúčavu. Teplota v bytoch sa pohybuje okolo dvadsiatich štyroch stupňov a niekedy aj viac. Takáto teplota má výrazne zlý vplyv na náš organizmus. Najviac dostáva zabrať naša imunita. Ak sa nachádzame v takto teplom priestore a následne vyjdeme do exteriéru, kde sa teplota pohybuje pod bodom mrazu, je len otázkou času kedy prechladneme. A to v tom lepšom prípade. Organizmus, ktorý nie je dostatočne otužilý, je omnoho menej odolný voči baktériám a vírusom. V zime by sme preto nemali prehnane kúriť, hlavne kvôli nášmu zdraviu.
 
Vysoká teplota spôsobuje aj problémy so spánkom. Náš organizmus sa v chladnejšom prostredí prirodzene spomaľuje. Tento jav by sme mohli prirovnať k zimnému spánku živočíchov. Naopak pri vysokej teplote, všetko v našom tele pracuje na plné obrátky, a to nás oberá o kvalitný spánok.
 
Vysoká teplota vysušuje vzduch. Suché prostredie spôsobuje dýchacie problémy, ktoré môžu u citlivejších ľudí prerásť aj do chronických ochorení. Suchý vzduch vzniknutý kvôli vysokej teplote, nevyriešime ani dostatočným vetraním. Okamžite po zatvorení okna sa opäť vysuší. Táto skutočnosť môže taktiež za bolesti hlavy a nedostatok energie.
 
topení

Nie jeden vedecký výskum potvrdil, že nás mozog pracuje omnoho lepšie v chladnom prostredí. Nejedná sa o nejakú poveru. Je úplne prirodzené, že počas letných horúčav sa nám nechce nič robiť a takým istým spôsobom na nás pôsobí aj horúčava v byte. Optimálnu teplotu, by ste mali preto udržiavať najmä v detskej izbe, kde sa deti učia a v miestnostiach, kde pracujeme i my.  
 

Posted In Nezařazené