Krásne jarné počasia láka väčšinu z nás na vzduch do prírody, záhrady alebo aspoň na balkón. Príroda je v rozpuku a to je často signál, pre nás nadšených amatérskych pestovateľov, do tejto skupiny sa hlásim spolu s deťmi, začať plánovať tohtoročnú vlastnú mini úrodu. Časom, rokmi, som zistila, že si deti rýchlo osvojili moje nadšenie pre pestovanie a teraz už všetko okolo úrody riešime a plánujeme spolu.

Začínali sme len klasickým kvetinovým okrášľovaním balkóna. Pokus – omyl, čo to zahynulo, ale nakoniec sme pri kvetoch ostali prevažne pri klasických muškátoch (s hortenziou a ružami to však nikdy nevzdám!). Odporúčam pre každého začiatočníka, ak kvet na balkón, tak muškát. V ponuke je dnes už veľa rôznych druhov muškátov, je z čoho vyberať. Nech mi muškáty odpustia, je to “burina”, ktorá vydrží všetko (aj prvý sneh, ups.. aj obrovské horúčavy) a je v podstate nenáročná na pestovanie, len nezabudnite zalievať.

jpestovanie555new

Ak si však trúfate aj na viac ako “len” kvety na balkóne, či na záhradke alebo len na okennej parapete, vypestujte si s deťmi napríklad vlastné bylinky či šaláty. Každý člen rodiny môže mať svoj črepník s inou bylinkou, vlastnoručné označenie a v neposlednom rade aj starostlivosť o bylinky vo svojich rukách. Semienka byliniek dostanete kúpiť už takmer v každom obchode, podrobne si naštudujte návod a vyčkávajte úrodu.
Ideálne pre začiatočníkov a pre deti sú veľmi šikovné sady na pestovanie z Ikea. V kelímku dostanete zeminu aj semienka krásne rozmiestnené v jemnom papieri, stači len zaliať a čakať.

pestovanie

Od okrasných kvetov a byliniek som sa časom odhodlala aj na pestovanie zeleniny.. a jahôd. Začiatočníkom odporúčam napríklad hrášok, rýchlo klíči aj rastie, pre deti hotové divadlo. V neposlednom rade vás odmení aj sladkou úrodou. Zo zeleniny ešte v kvetináčoch na balkóne pestujeme aj  malé cherrry paradajky a reďkovky. Pri hrášku aj paradajkách je dôležitá opora stoniek. Rýhlo rastú do výšky a potrebujú sa oprieť.
Ak máte chuť aj na niečo sladké, vyskúšajte jahody. Môžete si ich vypestovať od semienok, alebo si kúpiť už hotové sadeničky. Ja mám jednu jahodu na balkóne už tretí rok (prežila dve zimy) a tak som k nej prikúpila aj niekoľko nových.

pestovanie4
Dorotkin mix byliniek postupne klíči
pestovanie3
hrášok

S pestovaním začnite pozvoľna. Spočítajte si svoje sily, čas a priestor a spolu s deťmi sa rozhodnite pre to najlepšie, čo bude vyhovovať celému družstvu nadšených pestovateľov. Aby sa nakoniec nestalo, že sadeničky zomrú, pretože ich nikto nepolieval, alebo vy ako vedúci oddielu, budete robiť prácu za druhých.

Na záver ešte niekoľko užitočných rád. Nie všetko totiž vždy ide ako po masle. Minulý rok nám napríklad múčnatka na balkóne zabila” všetko okrem tých muškátov (a jahody).
Dávajte si teda pozor aj na škodcov. Rastlinky pravideľne pozorujte, či nemajú napríklad plesne alebo vošky. Preventívne si napríklad môžete do kvetináčov nasadiť kvety ako aksamitník alebo kapucínku, ktoré pôsobia práve proti škodcom a tak sa neskôr vyhnúť agresívnym postrekom.

pestovanie66new
už nám rastie reďkovka

Pestovaním vlastnej, aj keď len mini úrody, ste navyše ohľaduplný k životnému prostrediu a zároveň aj trochu šetríte! Ak vás zaujíma viac podrobností o pestovaní ako aj ďalšie spôsoby ako recyklovať a šetriť v domácnosti, navštívte stránku udrzatelny-domov.sk a nechajte sa inšpirovať.

fotky: LeMini.sk