Povesť hovorí, že práve tu, uprostred dubovo-bukového lesa na vrchu Kukla (564 m.n.m.), kedysi dávno začali stavať hrad. Keďže tu však strašilo a lesné víly nechceli ohroziť životy budúcich obyvateľov, preniesli jednej noci základy hradu na neďaleké miesto, kde hrad Červený Kameň stojí dodnes.

Na rozdiel od väčšiny malokarpatských zrúcanín je tento zachovalý hrad takmer úplne skrytý v lesoch a môžete ho náhodne zhliadnuť len na niektorých krátkych úsekoch. Predsa však existuje miesto, odkiaľ ho máte ako na dlani – rozhľadňa na Kukle.

01.Vystup na Kuklu
Výstup na Kuklu
02. Rozhladna na Kukle_marec2017
Rozhladňa na Kukle

V porovnaní s neďalekou rozhľadňou na Veľkej Homoli (v súčasnosti zavretá), je tá na Kukle menej známa a pri samotnom výstupe si vyžaduje dôkladnejšiu pozornosť: do výšky 12 m sa lezie sústavou drevených rebríkov, kde na jednej strane chýba zábradlie (nebezpečné pre menšie deti a seniorov).
Počas veterných dní sa rozhľadňa mierne zachvieva, stavba je však odolná. Na jej vrchole nájdete aj tabuľku so vzdialenosťami a smerovníkmi k jednotlivým kopcom na horizonte.

vyhlad-z-kukly
Výhľad z Kukly

vyhlad-z-kukly2

Výstup na Kuklu je možný z viacerých smerov, väčšina trás je nenáročná a viacero úsekov sa prekrýva s Modranským banským náučným chodníkom..

Pre rodiny s väčšími deťmi odporúčame 15 km okruh zo Zochovej chaty (prípadne z Modry- Harmónie), cez Medvediu skalu a vrch Kukla na Červený Kameň a odtiaľ späť cez Papierničku na Zochovu chatu. V tomto smere je výstup na vrch Kukla o čosi kratší, o čosi zaujímavejší a detskej psychike dá o čosi menej zabrať.

Na Červenom Kameni môžete absolvovať komentovanú prehliadku hradu, pozrieť si vystúpenie sokoliarov a dopriať si občerstvenie v bufete alebo v reštaurácii. A majú tu aj voľne žijúce pávy, ktoré s príchodom jari ukazujú svoje krásne sfarbené vejáre  (už ste niekedy zblízka počuli ako šuštia perím?).

10. Z Kukly na Cerveny Kamen_maj2015
Z Kukly na Červený Kameň
13. Luka pred hradom_maj2015
Lúka pred hradom

Zaujímavosťou na trati sú skalné útvary Medvedia skala a Čertove zuby, obe ešte pred výstupom na Kuklu.  Čertove zuby sú 20 m vysoké skalné bralo, ktoré je z kremeňa, má červenú a čiernu farbu a ostré hrany. Skalu je možné obísť z ľavej strany, kde narazíte na niekoľko metrov dlhú minijaskyňu a v prípade väčších detí môžete zvážiť aj výhľady zhora zo skaly. Oba skalné útvary sú využívané ako lezecké steny.

00. Certove zuby_maj2015
Čertove zuby

Ak s turistikou ešte len začínate, vhodným okruhom môže byť aj 5,5 km trasa z rekreačnej chatovej oblasti Fúgelka (nachádza sa 2 km od obce Dubová) na Kuklu, buď po modrej alebo žltej turistickej značke tam a tou druhou späť.

Pre tých najmenších odporúčame 2 km prechádzku Častianskou dolinou z obce Častá na hrad Červený Kameň. Spiatočnú cestu môžete absolvovať rovnakou trasou alebo využiť prímestskú autobusovú dopravu.

pre LeMini pripravila Alexandra Dubničková activeway.sk