Blíži sa čas letných prázdnin a tak máme pre vás skvelý tip, kde môžete stráviť nielen jeden deň, ale kľudne aj niekoľko dní.
Národná prírodná rezervácia Súľovské skaly sa nachádza v Súľovských vrchoch (patria pod CHKO Strážovské vrchy) a je pomyselne ohraničená mestami Považská Bystrica, Žilina a Bytča. Ak máte radi aktívny oddych, prírodné krásy a kľud v lone prírody, túto lokalitu si určite zamilujete.

Súľovské skaly často označujú aj za slovenské Dolomity. Turistické trasy sú tu stredne náročné, trvajú pár hodín a ich prevýšenie je na úrovni 250 – 500 m. Turistika tu má čaro vo všetkých ročných obdobiach.

V severnej časti Súľovských vrchov sa nachádzajú pozostatky troch stredovekých hradov: Lietava (jedna z najrozľahlejších zrúcanín na Slovensku), Súľov (jeden z najmladších hradov na Považí) a Hričov. Beskydský hradný triangel ich vzájomne prepája do jedného turistického okruhu.

Sulovske-skaly3
Súlovské skaly
Gotická brána
Gotická brána

Najobľúbenejšia trasa v Súľovských vrchoch je náučný chodník Súľovské skaly, ktorý je dlhý 7,5 km a má 16 zastávok doplnených 17 informačnými tabuľami o faune a flóre. Súčasťou tohto chodníka je aj Súľovský hrad, Gotická brána a niekoľko vyhliadok do okolitých dolín. Trasa je nenáročná, výstup na hrad v sprievode dospelých v pohode zvládnu aj menšie deti (strmšie miesta hradu sú zaistené rebríkmi a kovovými kruhmi, na horné vyhliadky hradu je potrebné preliezť cez kamenné okno). Na celý okruh si rezervujte približne 2 – 3 hodiny (časový odhad podľa informačnej tabule je 1:40 hod.)

Vstup do jaskyne Šarkania diera
Vstup do jaskyne Šarkania diera

Pre náročnejších turistov s väčšími deťmi je tu možnosť prejsť celým hrebeňom Súľovských skál, na ktorom vás čakajú vrchy ako Brada či Roháč a jaskyňa Šarkania diera.
Táto voľne prístupná jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou (dĺžka  58 m, výška 20 m) a svoje meno dostala na základe legendy o drakovi. Samotný výstup do jaskyne je krátky, strmší a mierne náročný (provizórne schody zo skôb a z konárov stromov) a v samotnej jaskyni je najmä v daždivých dňoch riziko pošmyknutia sa na nespevnenom povrchu, preto odporúčame jej návštevu s deťmi dostatočne zvážiť. Celkový čas tohto okruhu sa líši v závislosti od vybranej trasy: kratšia trasa po žltej a červenej turistickej značke vám zaberie zhruba 4 hodiny (10 km), dlhšia trasa po červenej, zelenej a modrej značke zaberie necelých 6 hodín (12 km). V oboch prípadoch však počítajte s prevýšením vyšším ako 800 m.

Sulovske skaly_mapa

Lietava_v-pozadi
Lietava v pozadí
Lietava
Lietava

Ďalšou z možností pre rodiny s väčšími deťmi je návšteva hradu Lietava. Po modrej turistickej značke zo Súľova je to zhruba 12 km s prevýšením 600 m, ktoré prejdete za necelé 4 hodiny (nevýhodou je, že rovnakou trasou sa budete musieť aj vrátiť späť do Súľova, takže tento výlet vám zaberie celý deň). Pre rodiny s menšími deťmi bude vhodnejšou trasou výlet na Hričovský hrad, na ktorý sa zo Súľova dostanete napríklad po žltej a červenej turistickej značke za 2,5 hodiny, prejdete zhruba 8 km s prevýšením do 300 m. Spiatočnú cestu môžete absolvovať po modrej turistickej značke (plus 7,5 km/ prevýšenie 400 m) alebo autobusom z Hričovského Podhradia.

Nenáročným výletom je aj trasa z Hlbokého nad Váhom cez Hlbocký vodopád a Súľovský hrad do Súľova (9 km/ + 440 m/ 3,5 hodiny).

Ak sa rozhodnete stráviť v tejto lokalite pár dní, odporúčame ubytovať sa priamo v Súľove. Nakoľko sa však jedná o turisticky veľmi atraktívnu lokalitu, je potrebné rezervovať si pobyt v dostatočnom predstihu.

Súlov
Súlov

fotky a text pre LeMini: Alexandra Dubničková / activeway.sk