Na dôchodok myslite už teraz

Dôchodkový systém v našej republike funguje na takzvanom priebežnom financovaní. Čo to znamená v praxi? Ak sa práve nachádzate v produktívnom veku, chodíte do zamestnania a zarábate peniaze, v skutočnosti nešetríte na svoju starobu, ale na dôchodky súčasných dôchodcov. Keď sa v tomto veku ocitnete vy, váš dôchodok bude financovaný z práce dnešných batoliat, alebo ešte nenarodených detí. Problémom však je, že pôrodnosť celosvetovo klesá a Slovensko nie je výnimkou. Preto sa môže veľmi ľahko stať, že v posledné roky vášho života, sa o vás štát nebude mať ako postarať. Na dôchodok, by sme sa preto mali všetci snažiť pripraviť na vlastnú päsť. Reč je samozrejme o finančnom zabezpečení.

úspory
 
Môžeme dôverovať štátu?
 
Väčšina ľudí verí, že ak chodí poctivo do práce, platí dane a voči štátu si po celý život plní všetky svoje záväzky, v starobe sa oňho štát na oplátku postará. Skutočnosť je však bohužiaľ iná. Už v súčasnosti sú výšky dôchodkov žalostne nízke. Avšak v dôsledku, vyššie spomínanej nízke pôrodnosti, sa táto situácia môže v budúcnosti ešte zhoršiť. Aké je teda riešenie? Začnite si na dôchodok, odkladať financie už dnes.
 
Možnosti investovania
 
Možností existuje viacero. Prvou, je forma doplnkového dôchodkového sporenia, teda druhý a tretí pilier. Opäť raz, však nehovoríme o žiadnej istote. Riešením môže byť i investovanie do nehnuteľností, cenných papierov, alebo iných komodít. Samozrejme, že ani tu, nemáte záruku, že o tridsať rokov, sa vám vaše financie vrátia. Najväčšou istotou, je sporenie kúsok po kúsku. Z každej výplaty, by ste sa mali snažiť, odložiť aspoň desať percent. Rokmi sa táto suma vyšplhá na peknú čiastku a vy budete mať istotu, že na dôchodku neostanete úplne bez financií.

důchodci
 
Financie je potrebné zhodnocovať
 
Peniaze odložené v ponožke pod vankúšom, však môžu časom taktiež strácať na svojej hodnote. Preto je dobré, ak sa poobzeráte po výhodných sporiacich účtoch, alebo iných možnostiach bezpečného investovania a zhodnocovania peňazí. Nezabudnite na to, že pre každého je výhodné a vhodné niečo iné. Nebojte sa informovať priamo v banke, u finančného poradcu, alebo zaloviť po informáciách na internete.
 

Posted In Nezařazené