Ako správne vyčistiť gauč

V prvom rade by sme sa mali snažiť gauč pred nečistotami uchrániť. Dobrým riešením sú poťahy. Nemusíme nimi zakryť celý jeho povrch. Bola by to škoda hlavne vtedy ak sme si kúpili nový kúsok. Stačí ak prikryjete časť, ktorá sa znečisťuje najviac, teda plochu na ktorú si sadáme.

sedačka
 
Nepríjemný zápach
 
Ak gauč nepríjemne zapácha, posypte ho sódou bikarbónou. Najlepšie sa aplikuje tak, že si ju nasypete do jemného sitka a gauč takto poprášite súvislou vrstvou. Pri tomto postupe nepoužívajte žiadnu vodu. Sódu nechajte pôsobiť minimálne dvadsať minút a následne ju povysávajte.
Druhým a veľmi účinným pohlcovačom pachu je ocot. Zrieďte ho s vodou, v pomere jedna ku jednej a nalejte do rozprašovača. Týmto roztokom potom jemne nastriekajte celý povrch gauča. Nič nešúchajte, ale látku nechajte prirodzene uschnúť. Môžete otvoriť okno, aby ste sa nepríjemného octového zápachu zbavili čo najskôr. Ak nezmizne ani po pár dňoch, do rozprašovača nalejte aviváž a gauč postriekajte s ňou.

gauč
 
Škvrny
 
Druhým problémom sú škvrny. Na tie mastné najlepšie zaberie čistiaci prostriedok na riad. nakvapkajte na fľak niekoľko kvapiek, rozotrite hubkou a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom miesto jemne utrite čistou vodou. Druhým spôsobom je bielidlo na oblečenie. Môžete použiť tiež rozprašovač. Takto zabezpečíte, aby ste ho na škvrnu aplikovali rovnomerne. Podobný účinok majú aj prípravky na odstraňovanie škvŕn, určené do práčky.

pohovka
 
Kožený gauč
 
Špeciálnou kategóriou sú gauče s koženým poťahom. Rozdielny postup čistenia volíme ja pri koženke, alebo napodobeninách kože. najbezpečnejším prípravkom je obyčajné mydlo na ruky. Naneste malé množstvo na handričku a krúživými pohybmi gauč vyčistite. Po tom, ako poriadne vyschne, by ste mali kožu ešte ošetriť pred vyschnutím a popraskaním. Môžete použiť špeciálne prípravky na tento účel, alebo krém na ruky. Vhodná je napríklad klasická indulóna.