Chováme malú kenguru

Hlodavce patria medzi veľmi populárne domáce zvieratká. Väčšinou sa stretneme so škrečkami, myšami, potkanmi, morčatami, alebo myšami. V poslednej dobe sa však do popredia dostalo aj menej tradičné zvieratko, a to pieskomil mongolský.

hlodavec
 
 
CHARAKTERSTIKA A CHOV
 
Pieskomil je príbuzný myší. Nelíši sa od nich ani veľkosťou. Ide o malé zvieratko s dlhým chvostom a nádhernými, guľatými očami. Má dĺžku približne desať až dvanásť centimetrov a váhu okolo šesťdesiatich gramov. Na človeka si dokáže pekne zvyknúť, no aj napriek tomu , to nie sú tie najideálnejšie zvieratká pre veľmi malé deti. V porovnaní so škrečkom, síce svoje zuby používajú menej často a sú celkovo pokojnejšie, avšak na druhej strane i omnoho pohyblivejšie, To v praxi znamená, že dokážu z miesta vyskočiť do výšky metra až metra a pol. Z tohto dôvodu musia mať dokonale zabezpečenú klietku vrchným krytom. Zároveň musí byť dostatočne veľká a vysoká, aby mohli mať dostatok pohybu a mohli skákať.
Tieto zvieratká sa dožívajú rovnakého veku ako väčšina malých hlodavcov, teda troch až piatich rokov.
 
SOCIÁLNE ZVIERATÁ
 
Ak sa rozhodnete pre ich chov, vždy si zaobstarajte minimálne dvoch jedincov. Sú to extrémne sociálne zvieratá, ktoré nedokážu žiť samé. Vo voľnej prírode žijú v početných skupinách, takže čím viac ich je pokope, tým sú spokojnejšie. Nikdy si však nekupujte párik, teda samca a samičku. Hlodavce sa rozmnožujú bleskurýchlo, takže už o pol roka, možno aj skôr, nebudete vedieť čo s malými robiť.

myš
 
STRAVA
 
Tak ako všetky hlodavce, ani pieskomil nepohrdne zeleninou a ovocím., či vetvičkami z ovocných stromov. Pozor, tie nesmú byť zo stromov, ktoré sú chemicky ošetrované. Inak potrebujú klasické sušené granulky, ktoré dostanete v chovateľských potrebách.
Strava by mala byť celkovo pestrá. Okrem granúl, im môžete raz za čas kúpiť tyčinky pre hlodavce