Ako vybrať tie správne disky na svoje auto

Elektróny nepatria k tým najlacnejším záležitostiam. Preto netreba v žiadnom prípade podceňovať ich výber. Nerozhoduje totiž len váš vkus a financie, ale taktiež parametre vášho vozidla. Samozrejme, že v neposlednom rade treba pozerať aj na kvalitu. Disky by vám totiž mali vydržať určite dlhšie, ako je jedna sezóna.

alu disky

Najdôležitejšie je to, aby disky pasovali k vašim pneumatikám. Hovoríme najmä o ich šírke a celkovom priemere. Taktiež si dobre preštudujte údaje, ktoré sa nachádzajú v technickom preukaze vozidla. Disky musia byť s nimi v jednoznačnom súlade. Inak si koledujete o problémy. Ak vám tieto informácie nič nehovoria, nebojte sa poradiť priamo v predajni, alebo u svojho automechanika. Ten bude určite vedieť o čom je reč. nepodceňujte ani kvalitu. Tú spĺňajú napríklad hliníkové disky borbet.

Priemer a šírka diskov
Vonkajší priemer diskov a vnútorný priemer pneumatík musí spolu takpovediac ladiť. Inak by ste totiž disky na svoje pneumatiky nenasadili. Rovnako to platí aj pri šírke.

disky

Ďalšie parametre
Dôležitá je aj rozteč dier. To sú miesta kde sa disky pripájajú pomocou skrutiek. Ide vlastne o priemer akéhosi imaginárneho kruhu, ktorý tvoria tieto skrutky. Táto informácia je udávaná napríklad ako 5X112. V preklade to znamená, že konkrétne tieto disky majú päť skrutiek a ich priemer predstavuje stodvanásť centimetrov. tieto parametre musia sedieť s otvormi na vašich kolesách. Okrem spomínaných parametrov je dôležité poznať aj ET, teda hĺbku zálisku disku.

Veľmi často môžete naraziť aj na to, že predávajúci chce disky predať za každú cenu, ak má pocit, že v tejto oblasti nemáte veľké skúsenosti, predá vám to najdrahšie, čo sa nachádza v jeho ponuke. Prvým signálom, že sa nejedná o seriózny obchod je, že predávajúci netuší na aké auto a pneumatiky chcete disky kupovať. V takom prípade vám totiž nemá šancu poradiť.