Zvýšenie efektivity spotreby energií

Premýšľali ste niekedy nad tým ako by ste mohli ušetriť na energiách a zároveň menej zaťažovať životné prostredie? Viete aké máte k dispozícii možnosti? Ekológia je jednou z najviac prejednávaných tém. Dôkazom je aj pristúpenie k energetickej certifikácií novo postavených obytných jednotiek. Ku kolaudácii teda potrebujete doložiť energetický certifikát. Ten je dokladom o tom, v akom stave sa nehnuteľnosť nachádza – čo sa spotreby a celkovej hospodárnosti s energiami týka. Každým rokom môžeme sledovať čoraz vyššie ceny energií. Neraz nás prekvapí nedoplatok po ročnom zúčtovaní. Ako sa vyhnúť vysokým cenám a nedoplatkom bez toho, aby sme znížili svoj komfort pri bývaní? Riešení je hneď niekoľko.

Viete koľko miniete na energie v domácnosti?

Pozrite sa na spotrebiče vo svojej domácnosti. Napríklad počas letných mesiacov sa snažíme spríjemniť horúce počasie použitím ventilátorov. Tie však ale majú vysokú spotrebu a teplý vzduch neodvádzajú, ale iba rozháňajú po miestnosti. Pritom nepríjemné dusno stále ostáva a úľava od horúčav neprichádza. Oveľa efektívnejším riešením je inštalácia klimatizačnej jednotky. Okrem toho, že je oveľa účinnejšia a vzduch nám nielen vychladí ale aj vyčistí, má menšiu spotrebu energie. Ak ale chcete pri úspore energií postúpiť na vyššiu úroveň, zaobstarajte si klimatizáciu s funkciou ohrevu vzduchu. Odľahčíte tak svoj rozpočet aj v zimnom období.

klimatizácia je oveľa účinnejšia než ste si mysleli

Nemusíte sa ale báť chladu. Klimatizácie na našom trhu s prehľadom zvládajú vyhriať aj väčší priestor aj v prípade príchodu mínusových teplôt. Medzi zariadenia a vychytávky, ktoré nám pomáhajú znížiť spotrebu energie a teda môžu nám ušetriť aj náš rozpočet sú nádoby na dažďovú vodu. Záhradkári dobre vedia, koľko vody potrebuje záhrada a hlavne v horúcich letných mesiacoch. Ak by sme väčšiu záhradu zalievali iba mestskou vodou, bola by naša úroda teda poriadne drahá. Najlepším a zároveň ekologickým riešením je zachytávanie dažďovej vody do nádrží alebo barelov a jej opätovné použitie na zalievanie záhrady.