Trh s moto prilbami poskytuje široký výber a rôzne formy. Ako sa v tom vyznať?

K jazde na motorke nestačí len motorka. Teda pokiaľ máme vravieť o pohodlnej a najmä bezpečnej jazde. Niekto už možno tuší, že takáto jazda sa nezaobíde bez potrebného prvku na našej hlave, akým je vhodná moto prilba. A nie, nemusíme vravieť iba o voľbe pre tých, čo uháňajú vysokou rýchlosťou po diaľnici, ale vhodný typ prilby existuje pre každého motorkára, či už jazdíte skútrom po meste alebo vás natriasa hrboľatý terén na vašom endure.

Dvaja chlapci idúci na motorkách po ceste.jpg

Pod výber moto prilby teda spadajú rôzne faktory a mali by sme vybrať ideálne také prevedenie, ktoré by čo najlepšie odzrkadlilo štýl jazdy, ktorý preferujeme. Zobrať v úvahu by sme však mali napríklad aj to, aké diaľky máme v pláne prekonávať a podľa toho prispôsobiť pozornosť na konkrétne vlastnosti prilby ako napríklad hmotnosť či vyklápanie. Dôležitá je takisto správna veľkosť, no môžeme sa zamerať aj na rôzne detaily, k akým sa radí dispozícia led osvetlenia či moderné otvory vetrania.
Súčasný trh ponúka široké spektrum prílb rôznych dizajnov, značiek, cien, ale skúsme sa zamerať predovšetkým na to podstatné a rozdeľme si tieto prilby na konkrétne kategórie.

Jazda na motorke, pohľad z jazdcovej perspektívy, cesta, stromy, les.jpg

  • Otvorená prilba má jednu bezkonkurenčnú vlastnosť- umožňuje jazdu doslova precítiť. Pochopiteľne však v prípade rýchlejších strojov nejde o šťastnú voľbu, pretože naša tváre nie je chránená voči nárazom vetra, hluku či hmyzu. Naopak k jazde skútrom po meste ide o veľmi pohodlný a praktický variant nižšej ceny.
  • Integrálna prilbaje zasa bezpečnostne uzavretá a tým pádom veľmi spoľahlivá voľba vrátane rýchlejších trás. Takisto chráni čeľusť a bradu, vo viacerých prípadoch disponuje sklápacím plexi, ktoré chráni pred slnkom a tým pádom zlou viditeľnosťou.
  • Vyklápacia prilbači tkzv „vyklápačka“ je podobne spoľahlivá voľba ako integrálna, avšak s tým rozdielom, že poskytuje praktické vyklápanie v prednej časti, čiže v okolí tváre a manipulácia s ňou je o to komfortnejšia, najmä ak vravíme o dlhšej trase.
  • Známou voľbou sú takisto enduro prilby alebo tiež motokrosové, kedy v oboch prípadoch vravíme o dokonalom prispôsobení sa konkrétnemu štýlu jazdy, respektíve motorky.