Technológia LED a univerzálne led pásiky

Je v skutočnosti niekoľko spôsobov, akými dokážeme do našich priestorov priniesť svetlo. A to svetelnými produktmi z univerzálnej ponuky, akú predstavuje kategória LED. Žiarovky, reflektory, trubice, panely, svietidlá či led pasy. Čo je však na kategórii LED atraktívne okrem pestrého výberu?

Sú to hlavne vlastnosti, ktoré sa spájajú s technológiou dotyčných svetiel. Technológia žiarenia špecifická využitím diód, ktoré emitujú svetlo. Vďaka tomu má žiarenie dlhšiu životnosť, ale predovšetkým tieto diódy prinášajú vysokú úsporu energií. A to v porovnaní so starými klasickými svetlami asi o 90%.

žiarovka, žiarovky

Vďaka tomu, že napríklad led žiarovky využívajú tieto diódy, sú veľmi úsporné a životnosť žiarenia má desaťtisíce hodín. Takisto sú zdravšie pre životné prostredie, neobsahujú ortuť a sú plne recyklovateľné. Čo sa týka chodu diód, po zapnutí sa okamžite rozžiaria a následne svietia nerušene.

  • A práve tieto diódy a ich vlastnosti sú súčasťou takisto obľúbených led pásikov.

Konkrétne ich nájdeme na vrchnej strane pásov a sú dôvodom ich žiarenia. Úsporného a moderného žiarenia s dekoračným alebo praktickým účelom. Pásy sa práve vďaka svojmu útlemu dizajnu a samolepiacej ploche dajú využiť naozaj rôznymi spôsobmi. Ak však máte konkrétnejšiu predstavu, môžete sa pri ich výbere rozhodnúť, či uprednostníte tie s diódami s klasickým bielym svetlom, alebo naopak uprednostníte pásy RGB či tie farebné.

pohár, svetlá

  • RGB sú osadené diódami, čo emitujú tri farby – Červenú (RED), zelenú (GREEN) a modrú (BLUE).

Dajú sa však kúpiť aj jednofarebné. Môžeme sa ale spoločne pozrieť aj na pár známych tipov, ako sa dajú takéto pásiky s emitujúcimi diódami využiť:

K známym sa radí ich využitie na osvetlenie kuchynskej linky, ale napríklad aj skríň, schodov, či zrkadiel v kúpeľni. Môžu sa s nimi ale podsvietiť aj rôzne predmety ako napr. PC skrinka, tuning na aute, televízna obrazovka…. pričom ide len o pár známych tipov, kde všade a ako sa v skutočnosti dajú použiť.