Nová minimálna mzda na úrovni 580€

Ministerstvo práce SR má záujem zvýšiť úroveň minimálnej mzdy zo súčasných 520€ na 580€ v hrubom. Pre porovnanie, v ostatných krajinách V4 je minimálna mzda najvyššia v Poľsku, kde dosahuje hodnotu 523€, nasleduje Česká republika s minimálnou mzdou 519€ a najnižšiu minimálnu mzdu majú občania Maďarska – 464€.peníze.jpg
 
Slovensko by sa tak dostalo na čelo spomedzi krajín V4. Vláda chce splniť cieľ novej predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá prejavila záujem o jednotnú minimálnu mzdu v rámci celej Európskej únie a to na úrovni 60% priemernej mzdy v krajine. V súčasnosti je tento podiel na úrovni približne 52%.
 
S takýmto rapídnym navýšením minimálnej mzdy nesúhlasia najmä samotné firmy. Podľa nich sa jedná len o populistický krok zo strany vlády na čele so stranou SMER-SD. Tvrdia, že navyšovanie minimálnej mzdy oslabí najmä chudobné regióny Slovenska, ktoré budú musieť prepustiť niektorých zamestnancov.
 
Opačný názor zastávajú pracovné odbory, ktoré ako príklad poukazujú na Slovinsko. Minimálna mzda tam vyskočila na úroveň 886€ v hrubom a žiaden viditeľný negatívny dopad na ekonomiku štátu to nemalo. Pôvodne mali pracovné odbory záujem zvýšiť minimálnu mzdu na Slovensku až na 635€ v hrubom. Finálnu úroveň minimálnej mzdy však určí až rokovanie parlamentu. Predstavitelia strany SMER-SD sa už niekoľkokrát vyjadrili, že je ich plánom prekonať hranicu 600€.financování.jpg
 
Netreba ale zabúdať, že z vyššej mzdy si viac odnesie aj štát. Toto odbory už dlhodobo kritizujú. Na rôznych daniach a výdavkoch pre domácnosť vám môže z výplaty poriadne ubudnúť. Preto je jednou z možných ciest ako zvýšiť životný komfort ľudí aj zníženie daňového zaťaženia obyvateľstva. Druhou možnou cestou je odpúšťanie alebo vrátenie daní osobám, ktoré si domácnosť práve zakladajú. O tom, ako sa nová minimálna mzda prejaví na živote Slovákov ukáže až čas.