Zubní lekári odporúčajú už po narodení bábätka každý deň čistiť ústočká a ďasienka dieťatka vlhkou gázou. Dieťatko si tak odmalička zvykne na pocit čistých úst a stane sa to preňho samozrejmým. S čistením zúbkov kefkou začíname už od pol roka. Použiť možno prstovú kefku – špeciálny návlek na prst z plastu, na konci ktorého je miniatúrna kefka. Na vyčistenie je možné použiť aj vatové tyčinky, ktorými jemne zotriete zo zúbkov povlak alebo zvyšky potravy.

Už pri prihlásení prvých zúbkov však je dobré dieťaťku zaobstarať vlastnú malú zubnú kefku. Výhodou je, že keď sú prerezané len predné zúbky, dajú sa veľmi ľahko a šetrne čistiť. Vhodné je, ak rodičia umývajú deťom zúbky aspoň do troch rokov. Potom sa už deťom zlepšuje motorika a zúbky si môžu umývať samé, avšak vždy za pomoci rodičov, ktorí dočistia zanedbané miesta. Do šiestich rokov by čistenie zúbkov mali detičky zvládnuť úplne sami. Rodičia už len dohliadajú na pravidelné a správne čistenie a kontrolujú prípadné zmeny na zúbkoch.

zuby2

Ako vybrať detskú zubnú kefku?

Zubná kefka pre deti by mala mať predovšetkým dobrý tvar – musí sa deťom ľahko držať v ruke, nesmie byť veľká, príliš hrubá či neforemná. Pri deťoch je dôležité, aby si kefku obľúbili, preto treba vybrať takú, ktorá sa im bude páčiť. Vlákna detskej zubnej kefky by mali byť mäkké, jemné a husté.
Zubná pasta má čas, stačí ju začať používať až po dvoch rokoch, keď už dieťa vie vypľúvať. Nanášame ju na vlákna kefky vždy len trošku, nie viac ako guličku vo veľkosti hrášku.

kefky
fotka: LeMini.sk

Prvýkrát u zubára

Ideálne je začať s dieťatkom chodiť k zubárovi už odmalička, najlepšie od jedného roka, kým ešte nemá žiadne problémy so zubami. Prvá návšteva by mala byť príjemná, dieťa sa zoznámi s prostredím, zubným lekárom, jednotlivými nástrojmi. Zubárske kreslo by tak v budúcnosti nemalo naháňať strach a dieťatko by si ho nemalo spájať s bolesťami, ako v prípade, ak zubára navštívi až so zlým stavom zúbkov.

Detské zúbky potrebujú kontrolu

Ak je vaše dieťa šikovné a motoricky zdatné, začína si čistiť zúbky samo. Je však dôležité, aby sme čistotu zúbkov naďalej kontrolovali. Ako?

Aj napriek veľkej snahe samotného dieťatka čistiť si zúbky samé je potrebné ich dočisťovať minimálne do 6. až 10. roku. Ako zistíme, že dieťa je zrelé a motoricky schopné vyčistiť si zúbky aj bez našej pomoci? Skvelou pomôckou je CURAPROX detekčný farbiaci roztok, ktorý odhalí zubný povlak.

mixZuby2

Ako detekčný roztok funguje?

Peletkou nanesieme malé množstvo roztoku na každý zub individuálne.

Farbivo obsiahnuté v roztoku má schopnosť povlak nielen zafarbiť, ale zafarbením aj rozlíšiť. Ružové časti zúbka predstavujú čerstvý povlak, dlhodobo zle čistené plôšky budú tmavofialové. Ak použijeme roztok pred čistením, odhalíme podľa farby miesta, kde sa povlak ukladá najviac. Takáto kontrola povlaku je veľmi presná a nedá sa oklamať.

Nielen pre deti

Detekčný roztok je najviac využívaný pri kontrole detí, či si správne vyčistili zúbky. Zároveň im môžeme ukázať, kde si zuby nečistia dostatočne, čo je pre ne veľká pomoc do budúca. Avšak roztokom si môžeme aj my dospelí zistiť, kde čistenie zubov podceňujeme.

text a fotky: curaprox.sk