Aj v tomto chladnejšom počasí a určite aj v snehu, ktorý nás minimálne na horách určite čaká, sa dá chodiť s deťmi na turistiku, alebo aspoň na vychádzky do prírody.

Vršatské bradlá nachádzajúce sa nad obcou Vršatské Podhradie, severne od Ilavy, patria do púchovského úseku bradlového pásma. V stredoveku tu stál hrad (teraz len ruina) a dnes je Vršatec prírodná rezervácia s rozlohou 82,4 ha a zároveň jedna z najkrajších lokalít Bielych Karpát.

vršatské podhradie
Vršatské Podhradie

mapa-vrsatec

 Od roku 2010 na vás vo Vršatskom Podhradí čaká Náučný chodník Okolo Vršatca, ktorý nadväzuje na tradíciu náučného chodníka z 80.rokov minulého storočia, je okružný, obojsmerný a vybavený 10 informačnými panelmi. Celá trasa je nenáročná, orientačne bezproblémová, vedie v tesnej blízkosti hraníc prírodnej rezervácie so 4. a 5. stupňom ochrany a zaberie vám necelé 3 hodiny (približne 5 km).

Možností turistiky je tu viac. Samotný náučný chodník začína na parkovisku pred horským hotelom Vršatec (informačný panel č.1), no odporúčame začať prechádzku už na malom parkovisku priamo pod hradom (informačný panel č.9), kde sa trasa náučného chodníka nadpája na žltú turistickú značku vedúcu do obce Červený Kameň.
Hneď v úvode na vás čaká krátke stúpanie do sedla Chmeľová, ktoré spoznáte podľa typickej skaly po vašej pravej ruke . Ak v tomto mieste objavíte neznačený chodníček vedúci vľavo od turistického chodníka, môžete sa vydať priamo na najvyšší bod bradiel, vrch Chmeľová (925,4 m.n.m.). Táto malá zastávka vás zdrží asi na 40 minút, ale ponúka zaujímavé výhľady na celé Vršatské bradlá aj s hradom Vršatec.

hrad Vršatec
hrad Vršatec

Zo sedla Chmeľová zostúpite „pralesom“ do doliny, spoločnosť vám budú robiť stromy rastúce na suťovinách a obrovské balvany, ktoré sa v priebehu rokov zrútili z bradiel nachádzajúcich sa po pravej strane. Ak budete všímaví, objavíte neďaleko chodníka aj studničku.

Chodník čoskoro vyústi z lesa na lúku, odkiaľ už vidno obec Červený Kameň a Červenokamenské bradlá. Tu sa vám naskytne možnosť náučný chodník Okolo Vršatca opustiť a pokračovať po žltej turistickej značke až do Červeného Kameňa, prípadne ďalej cez Lednicu (Lednické bradlá, zrúcanina hradu Lednica) až do Púchova (celkovo by ste tak prešli asi 20 km).

Ak sa však rozhodnete ostať na náučnom okruhu, po vyjdení z lesa sa držte vpravo – náučný chodník je značený zeleným trojuholníkom, vedie lúkou popod les a privedie vás až k asfaltovej ceste, na ktorú sa nadpája modrá turistická značka vedúca z Červeného Kameňa naspäť do Vršatského Podhradia. Tu vás už čaká mierne stúpanie – výškové metre, ktoré ste stratili pri zostupe zo sedla Chmeľová, budete musieť totiž opäť nazbierať. V sedle Chotuč môžete opäť zvážiť možnosť opustiť náučný chodník a po zelenej turistickej značke zísť do obce Pruské (celkovo by ste tak prešli asi 10 km).

výhľady zo sedla Chotúč
výhľady zo sedla Chotúč

Trasa náučného chodníka pokračuje zo sedla Chotuč ďalej po asfaltke až k východiskovému bodu na parkovisko pod bradlami. Poslednou zastávkou je samotný hrad Vršatec, ukrytý medzi skalami, asi 10 minút chôdze od informačného panela č.9.

fotky: 23.február 2016,
text pre LeMini pripravila Alexandra Dubničková / activeway.sk