V našom seriáli ktorý pripravujeme v spolupráci s curaprox.sk, vám dnes poradíme, ako a prečo sa starať aj o detské medzizubné priestory.

Aj mliečne zúbky, rovnako ako tie dospelácke, majú plochy, kam sa kefka nedostane. Niektorí rodičia môžu považovať mliečne zuby svojich detí za menej dôležité a nevenujú im toľko pozornosti. Ak je pokazený mliečny zub vytiahnutý predčasne, môže to ovplyvniť postavenie trvalých zubov a aj celkové zdravie dieťaťa.

Keď sa v detských ústach dotknú prvé dve plôšky, narastú dva susediace zuby, je čas na používanie medzizubnej kefky. Vedeli ste, že až 8 z 10 kazov vzniká práve v týchto miestach? Správnu techniku čistenia rodičom predvedie zubár alebo dentálny hygienik. Rovnako pomôžu aj s výberom vhodnej veľkosti kefky. Medzizubnej kefky sa vôbec netreba báť, jej zavádzanie je jednoduché, bezbolestné a stačí ju použiť 1x denne.

Najviac určite pomôže keď si používanie medzizubnej kefky rodič nacvičí na svojich zuboch, získa istotu a prax a zároveň sa stane vzorom pre svoje dieťa. Veď ako by ste chceli drobca pesvedčiť o dôležitosti niečoho, čo sami nepoužívate?

medziZub2

Prečo používať medzizubnú kefku?

Keď začnete používať medzizubnú kefku, po vytiahnutí z medzizubných priestorov na vlastné oči uvidíte (a aj ucítite), čo všetko máte zachytené v medzizubnom priestore. Povlak, zvyšky jedla, dokonca aj krv. Nezľaknite sa! Prvých desať dní od používania môže dôjsť ku krvácaniu pri zavádzaní medzizubnej kefky. Ide o zápal, ktorý v nečistenom priestore medzi zubami vzniká. Po niekoľkých dňoch používania sa však stav zlepší a výsledkom budete sami príjemne prekvapení.

Ak však používanie medzizubky zanedbáte a zápal neliečite, situácia môže vyústiť až do parodontitídy. Pri nej sa zuby najskôr začnú kývať. Ak ani vtedy nezasiahneme, telo sa snaží zápalu zbaviť, preto zub, v okolí ktorého zápal vznikol a pretrváva, vylúči – zub nám vypadne.

Efektívne čistenie medzizubných priestorov

Zubná niť ani špáradlo riadne nevyčistia medzizubné priestory. Tvar špáradla neumožňuje vyčistiť medzizubný priestor, ktorý má piškótový tvar, kompletne. Zubná niť vyčistí zaoblenia zubov, ale nevyčistí kompletne širokú plochu medzizubného priestoru napríklad medzi stoličkami. Navyše, ak ju zavádzate nesprávne môže vám alebo dieťaťu spôsobovať okrem nepríjemného pocitu aj poranenia ďasien.

Medzizubná kefka je bezpečná, s tenkým a pevným drôtom a dlhými vláknami, ktoré dokonale vyplnia medzizubný priestor. Iba medzizubná kefka dokáže vyčistiť celú plochu medzizubného priestoru.

medzizubkyCOver

Opatrne ďalej zájdete

Čistenie priestorov medzi zúbkami detí môže byť pre menšie deti trošku nepríjemné. Väčšinou už po jednej bolestivej skúsenosti nechcú medzizubnú kefku ani vidieť. Je úlohou rodiča, aby čistenie vykonával s maximálnou opatrnosťou, pomaly a vnímal reakcie dieťaťa.

Spoločný rituál — spoločná zábava

Tak ako čistenie zúbkov, aj používanie medzizubnej kefky by mala byť pre dieťa a rodiča zábava. Deti motivuje zbieranie nálepiek, rôzne hry, príbehy o zubokazoch alebo malé odmeny. Ako na neposedné deti rodičom poradí dobrý zubár a hygienik.

Dobré základy hygieny už v detskom veku sú jednou z najlepších vecí, ktoré môžete svojmu dieťaťu darovať.

úvodná fotka: LeMini.sk
fotky: curaprox