Poznáte legendu o Oponickom hrade? Viete, ako vznikol názov hradu Gýmeš? A počuli ste už o Studenom hrade? Poďme sa dnes spoločne prejsť čarovnou prírodou Ponitria.

Južná časť CHKO Ponitrie v pohorí Tribeč sa vyznačuje početnými skalkami vyskytujúcimi sa najmä po okrajoch pohoria. A práve tu stoja ruiny romantických hradov Gýmeš a Oponice, ako aj dávno zaniknutý Studený hrad.

Možno ste už počuli legendu o Oponickom hrade a o poklade, ktorý tu údajne zakopal knieža Svätopluk spolu so svojim mečom, aby sa v prípade potreby opäť zjavil a zachránil ľud od záhuby. Hrad sa nachádza necelé 3 km nad obcou Oponice, kde stojí za pozretie aj Kostol sv. Petra a Pavla a Oponický kaštieľ s priľahlým anglickým parkom / podrobnejšie info tu.

Zrúcanina Oponického hradu
Zrúcanina Oponického hradu
Zrúcanina Oponického hradu
Zrúcanina Oponického hradu

Z Oponíc sa vyberieme po zelenej turistickej značke, minieme kostol aj kaštiel a z hlavnej cesty odbáčame vľavo. Kráčame rovinou povedľa poľa a po pravej strane sa nám čoskoro naskytá pohľad na Oponický hrad. Vchádzame do lesa, kde nás čaká mierny výstup a po necej hodinke cesty sme na hrade. Mimochodom, tento hrad ako jeden z mála nebol nikdy dobitý Turkami.

Zrúcanina Oponického hradu
Zrúcanina Oponického hradu
Veľká skala
Veľká skala

Ak sa rozhodnete pokračovať ďalej, pripravte sa na stúpanie – zelená značka vás dovedie až na kremencový vrchol Veľkej Skaly, odkiaľ sa ponúkajú výhľady na rieku Nitru a Považský Inovec.
Cesta pokračuje a o chvíľu ste na rázcestí, kde máte možnosť zísť do Lefantoviec (celkovo 9,5 km/ 2,5 hod.) alebo pokračovať nenáročnou trasou ďalej, cez známu Jelenskú gaštanicu (stromy jedlých gaštanov sú za súmraku naozaj strašidelné) až k hradu Gýmeš (celkovo 11,5 km / 3,5 hod.).

Gýmeš
Gýmeš
Gýmeš
Gýmeš

Gýmeš sa nachádza na kopci Dúň (takže chvíľu treba ísť aj do kopca), z ktorého dymom signalizovali hroziace nebezpečenstvo do starobilej Nitry – dohady historikov hovoria, že hrad dostal názov skomolením slova „dymíš“ a v histórii hradov je raritou (takmer bez prestávky patril jednému rodu od 13.storočia až po koniec 2. sv. vojny). Z Gýmeša vás čaká už len klesanie lesom do obce Kostoľany pod Tribečom (2,5 km) alebo k chatovej oblasti Jelenec (3 km). A nezabudnite sa cestou zastaviť na mieste, kde kedysi stál Studený hrad – je odtiaľ pekný výhľad.

Pre tých, ktorí prídu autom, odporúčame okruh z chatovej oblasti Jelenec cez Studený hrad a hrad Gýmeš, cez Jelenskú gaštanicu naspäť do Jelenca (6,5 km).

Ak sa chcete dozvedieť viac o meči kráľa Svätopluka, ktorý zazvoní, keď je v krajine zlo, o tom, ako Cigáni zachránili Gýmeš a iné povesti, poviestky i klebietky z tohoto bájami bohato opradeného kraja, odporúčame prečítať si Ponitrianske povesti a povrávky.

Výhľad z Gýmeša na vrch Tribeč
Výhľad z Gýmeša na vrch Tribeč

pre LeMini pripravila ALexandra Dubničková / activeway.sk
fotky: august 2015