Čas letných prázdnin je tu a ak sa ich chystáte stráviť s deťmi na horách, Nízke Tatry môžu byť skvelou voľbou.
Dnes sa spolu ocitneme mimo hlavného nízkotatranského hrebeňa, na zaujímavej a možno trochu menej známej lokalite – v skalnom meste, nazývanom Ohnište.

Ohnište
Ohnište
Skalnaté okno na Ohništi
Skalnaté okno na Ohništi

Masív Ohnišťa nie je svojou výškou príliš nápadný (1538 m.n.m.), tvoria ho najmä vápence a dolomity a vo vrcholovej časti má formu krasovej plošiny. Typický ráz tohto “kopca” dotvárajú strmé svahy podobné terasám, viditeľné sú najmä z južnej a juhozápadnej strany. Ohnište má dva vrcholy, jeden vyšší, označený turistickou značkou a jeden nižší, západnejší, kam turistická značka nevedie. A práve tu sa nachádza 20 metrov vysoké Okno, najväčšie na Slovensku.
Kúsok ďalej objavíte aj najhlbšiu priepasť v Nízkych Tatrách, Veľkú ľadovú s hĺbkou 125 metrov (je označená tabuľou a oplotená kmeňmi stromov, no z hľadiska bezpečnosti dajte pozor, aby ju deti neobjavili skôr ako vy).
Okrem krásnych výhľadov si na slnečných terasách užijete prítomnosť lúčnych koníkov, objavíte niekoľko chránených druhov rastlín (počas celého leta kvitne Plesnivec alpínsky) a pocítite aj atmosféru horského pralesa. Pre malých nezbedníkov môže byť lákadlom aj vrak lietadla , ktorý na vrchu Släma havaroval počas 2. sv. vojny, v piatok 13. októbra 1944, a zrekonštruovaný bunker z obdobia SNP. Ohnište je od roku 1973 národnou prírodnou rezerváciou, platí tu najvyšší 5.stupeň ochrany prírody.

Výhľad z Ohnišťa
Výhľad z Ohnišťa

Mapa Ohniste 1

Trasu začíname v Malužinej, na parkovisku s delom. Tu začína žlto značený turistický chodník vedúci cez kameňolom do Svidovského sedla – čaká vás 5 km dlhé mierne stúpanie Svidovskou dolinou (cca 100 minút). Z lúky v Svidovskom sedle už máte Ohnište ako na dlani, obzrite si pamätník, osviežte sa v prameni a dajte si niečo dobré pod zub.
Pred vami je totiž samotný 90 minútový výstup na Ohnište – po zelenej značke zhruba hodinka výstupu na Prednú Poľanu a odtiaľ už viac-menej rovinka po hrebeni Ohnišťa k najvyššiemu bodu. Čaká na vás vrcholová kniha a krásne výhľady (najmä na Ďumbier a Chopok).

Nižná Boca
Nižná Boca
Zostup zo sedla Crchla do Nižnej Boce
Zostup zo sedla Crchla do Nižnej Boce

Spiatočná cesta je možná viacerými smermi. Môžete sa vrátiť späť do Svidovského sedla a túru zakončiť opäť v Malužinej, alebo sa vybrať trochu akčnejšie po širokej neznačenej lesnej ceste vedúcej zo Svidovskeho sedla, cez sedlo Krchľa (v novších mapách ho už nenájdete) do Nižnej Boce.
Inou alternatívou je zostup z Ohnišťa na opačnú stranu, po zelenej značke z Prednej Poľany na Släme (2 km/40 min.) a odtiaľ smerovať do Michalova, do Liptovského Hrádku alebo okolo Stanišovskej jaskyne do Liptovského Jána. Každá z ponúkaných trás má približne 20 km s prevýšením okolo 1000 m a zaberie vám minimálne 7-8 hodín, preto ju odporúčame skôr rodinám s väčšími deťmi.

Plesnivec alpínsky
Plesnivec alpínsky

Pre LeMini pripravila Alexandra Dubničková / activeway.sk, fotky z augusta 2011