Hneď na úvod treba poznamenať, že pláže Atlantického oceánu majú celkom inú, nekonečnú a dramatickú atmosféru ako bežné pláže napríklad Stredozemného mora.

algarve3

Portugalské pobrežie je celkom veľké a ponúka obrovské spektrum pláží. Jeho západné pobrežie je veľmi veterné, vlny sú nebezpečné a oceán tu ani v lete nedosahuje vyššiu teplotu ako asi 19st. Na pocit je to však oveľa menej. Prakticky s veľkým premáhaním vydržíte vo vode možno 5 minút. Odmenou vám však budú veľkolepé pláže takmer bez ľudí.

Nijaký extra tip na pláž na západnom pobreží Portugalska nemám (my sme pobývali na pláži v okolí mesta Nazaré), väčšinou však majú luxusnú rozlohu, takže si len stačí vybrať (google pomôže!). Alebo byť každý deň na inej pláži.

algarve5

Ak sa chystáte do Portugalska (či už ste s deťmi alebo bez) a cieľom vašej dovolenky je prevažne užiť si pláže a kúpanie v oceáne, jednoznačne zamierte na juh do regiónu Algarve.
Tento región ponúka opäť veľké množstvo rôznych pláží, či už milujete tie menšie so zaujímavými vysokými útesmi, alebo túžite po kilometre dlhých plážach, tu nájdete všetko. Navyše teplota oceánu tu je veľmi príjemná, normálna na kúpanie. Samozrejme sme pri oceáne, takže vánok, vietor a vlnobitie je tu stále. Nájdu sa však dni, kedy sú vlny menšie a oceán si vtedy užijú naozaj všetci.

algarve4
algarve2

Algarve je údajne najviac turistická oblasť Portugalska a tak som očakávala príval turistov. No nič také sa na plážach v okolí Olhão, ktoré sme my navštevovali, neodohralo. Tu sa chodí za plážami ostrovov rezervácie Ria Formosa trajektom (cca 30 minút), alebo sme to neskôr vylepšili taxíko-loďou (10 minút). Od prístavu prejdete pešo cez uličku lemovanú niekoľkými domami, na dlhé pláže s jemným pieskom. Aj v auguste sme si mohli užiť pláže opäť v podstate bez ľudí.

alrarve6

algarve

Portugalsko je krásna krajina, doteraz ešte nie celkom objavená turistami a tak sa ju určite oplatí navštíviť. Samozrejme, moje informácie o tejto krajine a o množstve turistov sú celkom subjektívne, ovplyvnené spôsobom nášho dovolenkovania – bez cestovnej kancelárie (článok na túto tému nájdete tu).

Tip na záver:

vstupujte do oceánu, len tam kde je plavčík,
ak na prežitie na pláži potrebujete tieň, budete potrebovať vlastný slnečník,
na odlahlejších plážach často nie je bufet ani iný druh občerstvenia, preto si radšej všetko nabalte so sebou

fotky: LeMini.sk