Západné Tatry tvorí viacero podcelkov, najkrajšou časťou sú však právom Roháče. Kraľujú im vrcholy Rákoňa, Volovca, Ostrého Roháča, Baníkova, Salatína a Brestovej.
Možností, ako tu aktívne stráviť letnú dovolenku s deťmi, je veľa: návšteva Múzea oravskej dediny, Meander Park Oravice, lanová dráha Tarzanka, výlety do blízkeho okolia (Tatralandia, Oravský hrad, Slanický ostrov umenia, plavba loďou po Oravskej priehrade), zber húb a v neposlednom rade aj turistika.

2. Juranova dolina

Hlavný hrebeň Roháčov je turisticky pomerne náročný, pre deti ho neodporúčame (náročné túry sú najmä výstupy na štíty ako Ostrý Roháč, Tri kopy či Baníkov).
Väčšie deti by mohli zvládnuť stredne náročné trasy, medzi ktoré patria Roháčske plesá, Sivý vrch (na niektorých miestach výstup po reťaziach) či Rákoň. Medzi nenáročné trasy patrí Prosiecka a Kvačianska dolina, o ktorých sme už písali tu, výstup na Osobitú či Juráňova a Bobrovecká dolina.

Juranova dolina
Juráňova dolina
Juranova dolina
Juráňova dolina

Národná prírodná rezervácia Juráňova dolina sa nachádza v severnej časti Roháčov a vedie ňou červená turistická značka z Oravíc. Úvodná časť turistickej trasy je bezbariérová (asfaltová cesta), cestou miniete pár altánkov, vyhliadkovú vežičku s ďalekohľadom, či salaš. Na rázcestí Pod Šatanovou turistický chodník opúšťa asfaltku a vchádza do lesa, smerujete k ústiu Juráňovej doliny, najmä k jej najkrajšej časti – Tiesňavám. Tie sú tvorené strmými skalnými stenami, popod ktoré preteká Juráňov potok. Ak si s deťmi netrúfate “loziť” po rebríkoch a mostíkoch, tesne pred vstupom do Tiesňav je možnosť návratu do Oravíc okruhom po žltej turistickej značke smerom na Tichú a Bobroveckú dolinu.

Bobrovecké sedlo
Bobrovecké sedlo

Oravice_mapa

rašelinisko
rašelinisko Pecická

Na konci Tiesňav sa červená značka napája na modrú smerujúcu cez Bobroveckú dolinu naspäť do Oravíc (opäť asfaltka), pre rodiny s väčšími deťmi je možnosť pokračovať modro značenou trasou na opačný smer, do sedla Bobrovec (hranice s Poľskom) a späť po rovnakej trase (prechod hrebeňom k Ťatliakovej chate kvôli výraznému prevýšeniu pre deti neodporúčame).
V Bobroveckej doline na vás v závere výletu čaká ďalšie prekvapenie, rašelinisko Peciská, ktorým prejdete po drevenom chodníčku. Celý okruh vrátane Tiesňav má necelých 10 km a dá sa prejsť zhruba za 3 hodiny, menší okruh bez Tiesňav je kratší o 3 km, ušetríte hodinku času.
Od roku 2015 je v prevádzke aj Náučný chodník Antona Kocyana, info tu.

Juráňova dolina
Juráňova dolina
Juráňova dolina
Juráňova dolina

za článok ďakujeme Alexandre Dubničkovej / activeway.sk
foto: júl 2012
foto rašeliniskového chodníka Štátna ochrana prírody